PROGRAMUL CAREER CHOICES

În 22 noiembrie, liceenii au participat la o prezentare a instituției de învățământ superior Business Hotel Management School din Lucerna, Elveţia.  Business Hotel Management School este o unversitate care găzduieşte studenţi din 65 de ţări, pe care îi pregăteşte în vederea dobândirii unei cariere în industria turismului și în domeniile conexe acesteia. Prezentarea a fost susținută de Marlena Pintilie, reprezentant educaţional în România al Business Hotel Management School din Lucerna.  Elevilor le-au fost prezentaţi cei trei piloni pe care această facultate îi are în vedere pentru studenţii săi: educaţia, internshipul şi dezvoltarea personală. Un an şi jumătate, elevii beneficiază de cursuri teoretice şi încă un an şi jumătate de practică. Fiecare an în cadrul facultăţii are autonomie şi se oferă studenţilor flexibilitate. Cursurile se susţin în limba engleză, iar în vederea admiterii în cadrul facultăţii este necesar un certificat care atestă nivelul de cunoaştere a limbii engleze IELTS sau IGCSE, pentru care elevii sunt pregătiți în cadrul liceului nostru.