SPATII SI SERVICII

Spatii

Cele 21 de săli de clasă destinate școlii oferă un spaţiu educaţional generos, adecvat din punct de vedere estetic, confortabil şi primitor, cu un design atent planificat, care să încurajeze elevii să exploreze, să aibă iniţiative şi să creeze.

Amenajarea sălilor de clasă este facută cu mobilier modular, flexibil, care face posibilă abordarea diferenţiată a activităţii elevilor.

Fiecare clasă are în dotare computere, sistem de video proiecție și acces internet.

Aferent sălilor de clasă, școala beneficiază de săli specializate, special amenajate pentru activități ștințiifice și educaționale:

Laborator chimie;

Laborator IT;

Bibliotecă;

Sală media cu tablă inteligentă;

Elevii școlii beneficiază de pensiune completă, pregatită în bucătăria proprie dotată cu echipamente profesionale și deservită de personal dedicat, specializat.

Școala dispune de asemenea de:

Sală de sport;

Teren de fotbal;

Teren de baschet;

Spaţiu exterior pentru recreere, izolat de atmosfera citadină;

Spații de recreere și spectacole;

Cabinet psiholog;

Cabinet medical.

Servicii

SIGURANŢA
Securitatea copilului dumneavoastră este una din principalele noastre preocupări. Serviciul de protecţie şi pază al școlii este asigurat non stop, de Force One.  De asemenea există supraveghere cu camere video.

Părintele este rugat şi are obligaţia să anunţe în timp util orice modificare intervenită în programul zilnic al copilului.

Nu se admit vizite ale unor persoane străine neanunţate.

SĂNĂTATE

Serviciile medicale sunt asigurate de un medic şi de o asistentă în cadrul cabinetului medical şcolar.

Şcoala are capacitatea să rezolve problemele minore de sănătate, fiecare elev fiind urmărit periodic printr-un examen clinic de bilanţ cu rol evaluator şi de prevenţie.

PENSIUNE COMPLETĂ

Școala MEA are bucătărie proprie și gătește zilnic folosind ingrediente proaspete.  Meniul se modifică periodic pentru a asigura diversitate și a încuraja copiii să mănânce sănătos.

Școala MEA oferă în fiecare zi, mic dejun, două gustări (ora 11:00 și ora 16:00) și prânz (13:00).

Meniul de mic dejun include: lapte cu cereale, ceai, sandwich-uri cu cașcaval, unt cu miere / gem, mușchi file.

Gustările includ: fructe și legume de sezon (mere, morcovi), iaurturi, plăcinte cu mere sau brânză, salam de biscuiți, orez cu lapte.

Prânzurile conțin supă (supă de pui, ciorbă de văcuță, cremă de legume, ciorbă de perișoare sau ciorbă de legume), fel principal (spaghete, mușchi de vițel, strip-uri de curcan, grătare), garnituri, salate și desert.

Școala MEA oferă posibilitatea alegerii Meniului Hipocaloric.

Pentru a descărca meniul săptămânii, click
 aici

Pentru a descărca meniul săptămânii hipocaloric , click aici

TRANSPORT

Zonele în care se oferă transport sunt:

Zona 1 (0-4km):

Aviației – Sisești (până în Doi Cocoși) – Ficusului – Nicolae Caramfil – Ion Ionescu de la Brad – Cartier francez – Șos. Nordului;

Zona 2 (4-8km):

Bucureştii Noi până la Laromet – Piața Domenii – 1 Mai – Dorobanți – Floreasca – Piața Romană – Pipera Voluntari – Nadeș – Otopeni;

Zona 3 (8-12 km):

Drumul Taberei – Gara de Nord – Obor – Crangași – Doamna Ghica – Baicului – Vatra Luminoasă – Baba Novac – Muncii – Dristor – Pasaj Mărășeșeti -Tineretului;

Zona 4 (>12 km):

Mogoșoaia Pădure – Corbeanca – Crevedia Buftea;

Transportul copiilor se efectuează cu autoturisme Ford Tranzit dotate cu centuri de siguranţă.

Conducătorii auto sunt atent selecţionaţi, sunt persoane de încredere, fără cazier şi cu experienţă.

La cerere putem oferi transport şi în alte zone.