Hour of Code – tehnologia viitorului

de elevii clasei a IV-a A; inv. Stefania T.

Vineri, 8 decembrie, noi, elevii clasei a IV-a am participat la evenimentul international ”Hour of Code”, organizat de Siveco Romania.

Acolo am avut parte de multe activitati interesante: ne-am creat propriul nostru joc pe computer, am utilizat ochelari Virtual Reality, cu ajutorul carora am admirat exponatele unui muzeu de stiinte ale naturii, am editat o imagine in Photoshop, am asamblat partile unui schelet pe calculator, folosindu-ne doar degetele si am observat cum functioneaza o imprimanta 3D.

In cadrul acestei activitati, noi am descoperit cat de mult ne poate usura viata tehnologia. Spre exemplu, ne-a uimit imprimanta care poate crea tot felul de obiecte, astfel economisindu-se energie si timp.

Cu siguranta, ne-ar placea sa avem acces la mai multe astfel de dispozitive, pe care sa le utilizam in activitatile noastre de zi cu zi.

Voi ce parere aveti? Considerati folositoare aceasta dezvoltare continua a tehnologiei? Oare ce impact va avea ea in viata noastra de scolari?